شرایط اخذ پذیرش در دانشگاههای مالزی

شرایط اخذ پذیرش در دانشگاههای مالزی

شرایط اخذ پذیرش در دانشگاههای مالزی یکی از اولین مواردی هست که دانشجویان قبل از شروع کارهای ثبت نام و اخذ پذیرش بررسی میکنند ، که البته این مطلب بیشتر برای دانشجویانی مورد توجه قرار میگیرد که شرایط نسبتا مناسبی ندارند و یا برای مثال ، معدل مقطع قبلی آنها به حد نصاب نرسیده است .

در این پست شرایط اخذ پذیرش در دانشگاههای مالزی را در مقاطع مختلف تحصیلی و همچنین در دانشگاههای خصوصی و دولتی مالزی توضیح میدهیم که دوستان متقاضی تحصیل در مالزی در انتخاب دانشگاه بتوانند به خوبی برنامه ریزی کنند.

 

شرایط اخذ پذیرش در دانشگاههای خصوصی مالزی :

لیسانس : داشتن معدل 13 در مقطع دیپلم و یا پیش دانشگاهی از اصلی ترین شرایط اخذ پذیرش در مقطع لیسانس دانشگاههای خصوصی میباشد .

فوق لیسانس : داشتن معدل 13 در مقطع کاردانی و یا کارشناسی از اصلی ترین شرایط اخذ پذیرش در مقطع فوق لیسانس دانشگاههای خصوصی میباشد .

دکترا : داشتن معدل حداقل 15 در مقطع فوق لیسانس از اصلی ترین شرایط اخذ پذیرش در مقطع دکترا دانشگاه های خصوصی مالزی میباشد.

 

سوال و جوابهای متداول در مورد اخذ پذیرش در دانشگاههای خصوصی مالزی :

سوال : من مدرک پیش دانشگاهی ندارم آیا میتوانم بدون داشتن مدرک پیش دانشگاهی در مقطع لیسانس دانشگاههای خصوصی ثبت نام کنم ؟

جواب : بله میتوانید، مقطع پیش دانشگاهی در کلیه دانشگاههای خصوصی برگزار میشود و شما قبل از شروع دوره لیسانس میبایست به مدت یکسال دوره پیش دانشگاهی را بگذرانید سپس وارد دوره لیسانس شوید .

 

سوال : آیا بدون داشتن مدرک زبان میتوانم در دانشگاههای خصوصی شرکت کنم ؟

جواب : بله میتوانید ، برای اخذ پذیرش در کلیه دانشگاههای خصوصی مالزی در کلیه مقاطع تحصیلی ( پیش دانشگاهی ، لیسانس، فوق لیسانس و دکترا ) داشتن مدرک زبان الزامی نمیباشد. و دانشجو بعد از ورود به مالزی ، در آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی در دانشگاه شرکت میکند ، اگر در این آزمون نمره مورد قبول دانشگاه را کسب کنید مستقیم میتوانید دوره تحصیلی خود را شروع کنید و اگر در آزمون نمره مورد قبول را کسب نکنید ، بسته به نمره شما ، بین 2 الی 6 ماه دوره زبان برای شما در نظر میگیرند و بعد از گذراندن دوره زبان میتوانید درستان را شروع کنید.

لازم به ذکر میباشد که بعضی از دانشجویان که فاقد مدرک زبان انگلیسی میباشند ، ابتدا یک دوره زبان در کالجهای زبان انگلیسی در مالزی شرکت میکنند و بعد از گرفتن مدرک زبان ، برای اخذ پذیرش در دانشگاه  اقدام میکنند.

 

شرایط اخذ پذیرش در دانشگاههای دولتی مالزی :

لیسانس : معمولا دانشگاه های دولتی هر سال بین 1 الی 5 درصد دانشجوی خارجی در مقطع لیسانس میگیرند البته از بین دانشجویانی که معدل دوره دیپلم و یا پیش دانشگاهی انها 18 به بالا باشد . 

 

فوق لیسانس : داشتن معدل 15 در مقطع لیسانس و همچنین مدرک آیلتس یا تافل از اصلی ترین شرایط اخذ پذیرش در مقطع فوق لیسانس دانشگاههای دولتی میباشد . لازم به ذکر است که بعضی از دانشگاههای در بعضی از رشته ها ، معدلهای بین 13 الی 15 را هم پذیرش میکنند که تعدادشان خیلی کم میباشد . و همچنین در بعضی از دانشگاه ها داشتن مدرک زبان الزامی نمیباشد و دانشجو میتوانید در دوره های زبان دانشگاه شرکت کند.

 

دکترا : داشتن معدل حداقل 15 در مقطع فوق لیسانس و مدرک آیلتس و یا تافل از اصلی ترین شرایط اخذ پذیرش در مقطع دکترا دانشگاه های دولتی مالزی میباشد.در بعضی از دانشگاه ها داشتن مدرک زبان الزامی نمیباشد و دانشجو میتوانید در دوره های زبان دانشگاه شرکت کند.

 

متقاضیانی  که معدل آنها به حد نصاب نمیرسد نیز میتوانند اقدام کنند، ولی این دسته از متقاضیان از شانس کمتری برای اخذ پذیرش برخوردار هستند، در صورتی که تعداد متقاضیان برای رشته مورد نظر شما کم باشد، احتمال اخذ پذیرش وجود دارد.سوابق کاری و مقاله های علمی به این دسته از دانشجویان کمک زیادی میکند .

 

سوال و جوابهای متداول در مورد اخذ پذیرش در دانشگاههای دولتی مالزی :

سوال : چرا ظرفیت پذیرش در مقطع لیسانس دانشگاههای دولتی خیلی پائین میباشد؟

جواب: بر اساس قوانین وزارت علوم مالزی، دانشگاههای دولتی موظف هستند که بین 95 الی 99 درصد از پذیرش در این مقطع را به دانشجویان مالایی اختصاص دهند به همین دلیل شانس پذیرش در این مقطع در دانشگاههای دولتی خیلی خیلی پائین میباشد و به دانشجویان توصیه میشود علاوه بر ثبت نام در دانشگاههای دولتی در یک دانشگاه خصوصی هم ثبت نام کنند.

 

سوال : آیا داشتند مدرک زبان برا اخذ پذیرش در مقاطع فوق لیسانس و دکترا در دانشگاههای دولتی الزامی میباشد؟

جواب : تقریبا 80% دانشگاههای دولتی زمان ثبت نام و ارسال مدارک مدرک زبان را از شما میخواهند ، در حال حاضر تنها در دانشگاه یو پی ام  و دانشگاه یو اس ام داشتن مدرک زبان الزامی نمیباشد و دانشجو میتواند در دوره های زبان دانشگاه شرکت کند، ولی در بقیه دانشگاهها ، داشتن مدرک زبان الزامی میباشد . قبل از شروع ثبت نام میتوانید با ما تماس بگیرید و نام دانشگاه مورد نظر خود را به همراه نام رشته مورد نظرتان را برای ما ارسال کنید ، مشاورین ما در این مورد شما را راهنمایی میکنند و به شما اعلام میکنند که دانشگاه مورد نظر شما مدرک زبان نیاز دارد یا نه.

 

تماس با ما برای مشاوره و ثبت نام : برای مشاوره و تماس با ما  به صفحه تماس با ما در این لینک مراجعه کنید و فرم مشاوره را تکمیل کنید مشاورین ما در کوتاهترین زمان ممکن ( حداکثر ۲۴ ساعت ) پاسخ و راهنمایی های لازم را برای شما ارسال میکنند 

کانال تلگرام ما کلیک کنید و عضو شوید : https://t.me/MNeducationGroup

صفحه ما در اینستاگرام کلیک کنید و فالو کنید : https://www.instagram.com/mngroupmalaysia/

 

تاریخ : 15 - اسفند - 1396
نویسنده : مدیر سایت

مفید بود

نظرات

تعداد نظرات : 0

نظرات بسته شده است.