گواهینامه رانندگی در مالزی | مراحل ،قوانین و شرایط جدید

گواهینامه رانندگی در مالزی

داشتن گواهینامه رانندگی در مالزی برای دارندگان ماشین در مالزی و در هر کشور دیگری الزامی میباشد . چنانچه قصد خرید ماشین در مالزی را دارید ، در اولین مرحله برای گرفتن گواهینامه رانندگی در مالزی اقدام کنید .

 

فقط با دو نوع گواهینامه رانندگی در مالزی میتوانید رانندگی کنید :

گواهینامه اینترنشنال ( International Driving License )

گواهینامه مالایی ( Malaysian Driving License )

 

مراحل اخذ گواهینامه رانندگی در مالزی (گواهینامه مالایی) برای کسانی که در ایران گواهینامه رانندگی دارند : 

مرحله اول : قبل از سفر به مالزی ، ابتدا گواهینامه رانندگی در ایران را ترجمه کنید و در وزارت امور خارجه هم نسخه ترجمه شده را تائید کنید که البته این کار را همان دارالترجمه ای که گواهینامه را ترجمه میکند برای شما انجام میدهند.

مرحله دوم : زمان سفر به مالزی فراموش نشود اصل گواهینامه فارسی و نسخه ترجمه شده آن را همراه داشته باشید و بعد از ورود به مالزی به سفارت ایران در مالزی مراجعه کنید و نسخه ترجمه شده را در سفارت نیز تائید کنید .

مرحله سوم : با در دست داشتن مدارک زیر به اداره جی پی جی ( JPJ ) واقع در شهر شاه عالم مراجعه کنید و درخواست دریافت گواهینامه رانندگی مالزی را بدهید.

 

1- اصل و کپی صفحه اول پاسپورت

2- کپی صفحه ویزا ( دقت کنید بدون داشتن ویزای دانشجویی و یا ویزای کار نمیتوانید به اداره JPJ مراجعه کنید برای گواهینامه )

3- دو قطعه عکس رنگی با زمینه آبی

4- ترجمه گواهینامه ایران که به تائید وزارت امور خارجه و سفارت ایران در مالزی رسیده باشد

5- اصل گواهینامه رانندگی ایران

6- مبلغ 30 رینگیت پول نقد

 

بعد از تحویل این مدارک پرونده شما بررسی و بعد از مدتی گواهینامه رانندگی شما در مالزی صادر خواهد شد و به شما اطلاع میدهند که برای تحویل آن به اداره جی پی جی مراجعه کنید.

 

گواهینامه رانندگی در مالزی

گواهینامه رانندگی در مالزی

روی گواهینامه نام ونام خانوادگی ، آدرس محل سکونت و همچنین تاریخ اعتبار گواهینامه نیز درج میشود .

 

آدرس اداره جی پی جی در شهر شاه عالم به صورت زیر میباشد :

Jalan Padang Jawa (Seksyen 16), 40620 Shah Alam, Selangor, Malaysia

ساعات کاری اداره JPJ : دوشنبه الی جمعه 8 صبح الی 5 بعد از ظهر 

نکته مهم : کسانی که برای اولین بار میخواهند گواهینامه ایرانی را به مالایی تبدیل کنند فقط در شعبه JPJ در شهر شاه عالم میتوانند این کار را کنند ، در شعبه های دیگر نمیتوانید این کار را انجام دهید.

 

نحوه تمدید گواهینامه رانندگی در مالزی :

معمولا اولین گواهینامه رانندگی در مالزی که به شما داده میشود 1 سال اعتبار دارد که فقط در شعبه JPJ در شهر شاه عالم داده میشود . ولی برای تمدید این گواهینامه میتوانید به کلیه شعب اداره JPJ در مالزی مراجعه کنید .

10 روز قبل از پایان اعتبار گواهینامه رانندگی در مالزی، به نزدیکترین اداره JPJ به محل زندگیتان مراجعه کنید و مدارک زیر را تحویل بدهید ، همان روز گواهینامه شما را تمدید میکنند و به شما تحویل میدهند :

1- اصل پاسپورت 

2- یک قطعه عکس رنگی با زمینه آبی

3- اصل گواهینامه مالایی

4- مبلغ 30 رینگیت پول نقد 

 

نکته : هزینه گواهینامه رانندگی در مالزی برای هر سال 30 رینگیت میباشد . برای اولین بار گواهینامه را معمولا یکساله میدهند ولی برای تمدید ان شما میتوانید تا 5 سال هم درخواست تمدید بدهید و برای هر سال تمدید مبلغ 30 رینگیت پرداخت کنید. برای مثال اگر درخواست بدهید گواهینامه شما برای 3 سال تمدید شود میبایست مبلغ 90 رینگیت پرداخت نمائید.

 

مراحل اخذ گواهینامه رانندگی در مالزی (گواهینامه مالایی) برای کسانی که در ایران گواهینامه رانندگی نگرفته اند : 

در مالزی هم مثل ایران می توانید در آموزشگاه های رانندگی ثبت نام کرده و گواهینامه رانندگی مالزی دریافت کنید. اینجا نیز شما باید در کلاس های تئوری (کلاس ها معمولا به زبان ملایی است ) و سپس درآزمون کتبی (انگلیسی) شرکت کنید. آموزش عملی شامل رانندگی در شهرک و اخذ لایسنس L و رانندگی در شهر است. پس از گذراندن دوره های آموزشی و تایید در پیش آزمون می توانید در آزمون نهایی شرکت کنید.

هزینه اخذ گواهینامه از طریق شرکت در کلاس ها معمولا 1000 الی 1500 رینگیت میباشد و حداقل سن 18 سال میباشد.

 

گواهینامه بین المللی و استفاده آن در مالزی :

همان طور که در بالا توضیح داده شد ، یکی از مهمترین مدارکی که باید زمان درخواست گواهینامه ارائه بدهید ویزای دانشجویی میباشد، از آنجایی که بعد از ورود به مالزی و تا دریافت اصل این ویزا از اداره مهاجرت مالزی بین 2 الی 3 ماه زمان نیاز دارید ، اگر در اولین روزهای ورود به مالزی تمایل به خرید ماشین دارید ، میتوانید تا قبل از اماده شدن گواهینامه مالایی خود از گواهینامه بین المللی استفاده کنید .

پیشنهاد میشود گواهینامه بین المللی خود را قبل از ورود به مالزی در ایران تهیه کنید .

 

نکته و سوال خیلی مهم : بر اساس اطلاعات بالا ، شما میتوانید با داشتن گواهینامه رانندگی در مالزی و همچنین گواهینامه اینترنشنال در مالزی رانندگی کنید ، شاید برای شما سوال باشد وقتی امکان رانندگی در مالزی با گواهینامه اینترنشنال وجود دارد چه دلیلی دارد که به دنبال اخذ گواهینامه رانندگی مالزی ( گواهینامه مالایی باشیم ؟

جواب : با هر دو گواهینامه میتوانید در مالزی رانندگی کنید ولی متاسفانه در صورت تصادف فقط در صورتی میتوانید خسارات وارده را از شرکت بیمه دریافت کنید که گواهینامه مالایی داشته باشید . معمولا شرکتهای بیمه به رانندگانی که گواهینامه بین المللی دارند هیچ هزینه ای پرداخت نمیکنند.

 

کانال تلگرام ما کلیک کنید و عضو شوید : https://t.me/MNeducationGroup

صفحه ما در اینستاگرام کلیک کنید و فالو کنید : https://www.instagram.com/mngroupmalaysia/

تاریخ : 1 - فروردین - 1397
نویسنده : مدیر سایت

مفید بود

نظرات

تعداد نظرات : 0

نظرات بسته شده است.