بورسیه تحصیلی در مالزی |شرایط و قوانین جدید بورسیه مالزی

بورسیه تحصیلی در مالزی

اولین موردی که دانشجویان متقاضی تحصیل در مالزی بررسی میکنند و برایشان خیلی مهم هست ، بورسیه تحصیلی در مالزی میباشد .در طول چندین سال فعالیت گروه ما در زمینه مشاوره دانشجویان در مالزی ، تقریبا 90 % دانشجویان تقاضای راهنمایی برای گرفتن بورسیه تحصیلی در مالزی داشته اند . و سوالات زیر در این زمینه همیشه در دسته سوالات مهم متقاضیان تحصیل در مالزی بوده است :

مراحل اخذ بورسیه تحصیلی در مالزی چگونه است ؟

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در مالزی چگونه است ؟

آیا دانشگاه های مالزی بورسیه تحصیلی دارند ؟

آیا میتوانیم بورسیه تحصیلی در مالزی بگیرم ؟

آیا میتوانم هزینه های زندگی را از طریق بورسیه تحصیلی پرداخت کنم؟

نحوه اخذ بورسیه تحصیلی دانشگاه های مالزی چگونه است ؟

مبلغ بورسیه تحصیلی دانشگاه های مالزی چقدر در ماه میباشد  ؟

آیا شرایط من برای گرفتن بورسیه تحصیلی مناسب میباشد؟

در این صفحه میخواهیم به کلیه سوالات بالا پاسخ بدهیم و در مورد انواع بورسیه تحصیلی در دانشگاه های مالزی ، کمک هزینه تحصیل در مالزی ، تخفیف شهریه دانشگاه های مالزی و همه مواردی که باعث میشود از طرف دانشگاه مبلغی پول به دانشجو پرداخت شود توضیح بدهیم .

نکته : کالج های زبان انگلیسی در مالزی به هیچ عنوان بورسیه تحصیلی و کمک هزینه ندارند ، در صورتی که میخواهید برای تحصیل در دوره های زبان به مالزی بیائید به هیچ عنوان به بورسیه تحصیلی کالج های زبان مالزی فکر نکنید . کالجهای زبان انگلیسی در مالزی و کلا هر مرکز آموزشی زبان انگلیسی در مالزی بورسیه تحصیلی ندارند .

اطلاعات این صفحه فقط درباره بورسیه تحصیلی دانشگاه های مالزی میباشد .

تخفیف شهریه در دانشگاه های مالزی :

روزانه سوالات خیلی زیادی برای تخفیف شهریه در دانشگاه های مالزی از ما پرسیده میشود و همه دانشجویان میخواهند شرایط تخفیف شهریه در دانشگاه های مالزی را بدانند .

تخفیف شهریه فقط در دانشگاه های خصوصی مالزی وجود دارد ( دانشگاه های دولتی مالزی تخفیف شهریه ندارند ) .

متاسفانه وقتی در اینترنت کمی در مورد تحصیل در مالزی سرچ و تحقیق میکنید ، مطالب زیادی در مورد تخفیف شهریه در دانشگاه های مالزی و مواردی از این قبیل میبینید.

دوستان عزیز اگر برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی مالزی می آیید به هیچ عنوان به فکر تخفیف شهریه نباشید . فقط گاهی اوقات یک الی 2 تا از دانشگاه های خصوصی مالزی به دلیل کم بودن تعداد دانشجویان خارجی در آن دانشگاه فقط برای اینکه تعداد دانشجویان خارجی بیشتر جذب کنند ، برای یک دوره کوتاه اعلام میکنند اگر در ترم جدید کسی ثبت نام کند برای مثال 10% الی 30 درصد تخفیف شهریه میدهیم  ( همین الان که این مطلب نوشته میشود همین دو دانشگاهی که اعلام کردیم را ما مستقیم تماس گرفتیم و گفتند تخفیف شهریه نداریم و از 6 ماه پیش هم نداشته ایم و در آینده هم معلوم نیست داشته باشیم یا نه !!!! )

این تخفیف شهریه در دانشگاه های خصوصی مالزی به هیچ عنوان به داشتن معدل بالا ، داشتن مقاله و شرایط تحصیلی خوب مربوط نیست ، و فقط برای جذب بیشتر دانشجوی خارجی هست .

ما دانشجویان خیلی خیلی زیادی داشته ایم که در دانشگاه های خصوصی مالزی جز نفرات اول تا سوم دانشگاه بوده اند و حتی با درخواست و نامه نگاری و کلی تلاش حتی یک دلار هم به انها تخفیف شهریه نداده اند .

از امروز به بعد به فکر تخفیف شهریه در دانشگاه های خصوصی مالزی نباشید … دانشگاه های دولتی هم که اصلا چیزی به نام تخفیف شهری ندارند.

بورسیه تحصیلی در دانشگاه های مالزی :

قبل از اینکه در مورد بورسیه تحصیلی در دانشگاه های مالزی توضیح بدهیم لازم است چند نکته را یاداوری کنیم سپس به شرح بورسیه تحصیلی در دانشگاه های مالزی بپردازیم .

نکته اول : این نوع بورسیه بیشتر در دانشگاه دولتی مالزی داده میشود.

نکته دوم : این نوع بورسیه تحصیلی بیشتر به دانشجویان دکترا داده میشود

سوال : من میخواهیم برای مقطع فوق لیسانس دانشگاه های دولتی مالزی پذیرش بگیرم ، آیا میتوانیم بورسیه تحصیلی بگیرم ؟

جواب : همان طور که میدانید ، رشته های مقطع فوق لیسانس در دانشگاه های دولتی مالزی دارای 3 ساختار میباشند .

ساختار اول : تحصیل به صورت تحقیقاتی ( Research  ) ، که همانند دوره دکترا میباشد

ساختار دوم : تحصیل به صورت کلاس درس ( Course Work ) : دانشجو برای هر درس کلاس دارد و در پایان هر ترم آزمون مربوط به آن درس را شرکت میکند ( مثل مقطع لیسانس )

ساختار سوم : تحصیل به صورت تحقیقاتی و کلاس درس ( Course & Research  ) : که تقریبا نیمی از دوره تحصیل را صرف گذراندن واحد های درسی در کلاس درس میکنید و نیمی دیگر را روی پروزه پایانی کار میکنید و کلاس درس ندارید .

بورسیه تحصیلی فوق لیسانس فقط به دانشجویانی داده میشود که تحصیل آنها به صورت ساختار اول ( تحقیقاتی ) باشد .

تقریبا در این سالها بورسیه تحصیلی در مالزی به دانشجویان فوق لیسانس با ساختار تحصیلی هم نمیدهند و از هر 500 دانشجو به یکی الی دو نفر میدهند فقط در صورتی که پروپوزال شما خیلی خیلی عالی و جدید و مفید برای کشور مالزی باشد، در نتیجه دانشجویانی که برای مقطع فوق لیسانس میخواهند به مالزی بیایند به بورسیه تحصیلی در مالزی فکر نکنند و روی این گزینه برنامه ریزی نکنند .

تا اینجا یک جمع بندی میکنیم : بورسیه تحصیلی در دانشگاه های دولتی تقریبا برای دانشجویان دکترا میباشد . از اینجا به بعد ما در مورد بورسیه تحصیلی در مالزی برای دانشجویان دکترا صحبت میکنیم .

انواع بورسیه تحصیلی و کمک هزینه های تحصیلی در دانشگاه های دولتی مالزی :

بورسیه تحصیلی از طرف دانشگاه :

 به دلیل اینکه دانشگاه های دولتی مالزی زیر نظر مستقیم وزارت علوم مالزی هستند ، برای انجام بعضی از تحقیقات ، بودجه ای در اختیار دانشگاه قرار میگیرد و دانشگاه این بودجه را در اختیار دانشجویان دکترا قرار میدهد و دانشجو در قالب یک قرارداد با دانشگاه متعهد میشود تحقیقات و پروژه ای که دانشگاه در اختیارش میگذارد انجام بدهد و در بعضی مواقع پروپوزالی که دانشجو ارائه میدهد ، موضوعی مهم و مفید برای دانشگاه و دولت مالزی میباشد و برای انجام ان میتواند درخواست بورسیه به دانشگاه بدهد ، و برای انجام این تحقیق مبلغی به صورت ماهیانه در یک دوره مشخص به دانشجو پرداخت میشود .

گرفتن این بورسیه کار آسانی نیست و به موارد زیر بستگی دارد :

داشتن معدل بالا در مقطع فوق لیسانس و فوق لیسانس

داشتن تعداد زیاد مقالات بین المللی

داشتن پروپوزال مهم و جدید

سوال : چه زمانی برای این نوع بورسیه میتوانید به دانشگاه درخواست بدهید ؟

جواب :ابتدا باید پذیرش خود را در مقطع دکترا بگیرید، و به مالزی بیائید و بعد از ثبت نام نهایی در صورتی که شرایط این نوع بورسیه را دارید در قالب یک نامه به دانشگاه درخواست بدهید .

احتمال گرفتن این نوع بورسیه در صورتی که شرایط شما خوب باشد تقریبا 30% میباشد .

به این نوع بورسیه تحصیلی معمولا Scholarship  میگویند .

بورسیه تحصیلی از طرف استاد راهنما یا همان Supervisor  :

زمان اخذ پذیرش در مقطع دکترا در دانشگاه های دولتی مالزی ، شما ابتدا یک استاد راهنما انتخاب میکنید که در طول دوره دکترا استاد راهنمای شما برای انجام پروژه دوره دکترا میباشد که به این استاد راهنما Supervisor  میگویند .

معمولا بعضی از اساتید راهنما برای انجام بعضی از تحقیقات و پروژه ها بودجه ای از طرف دانشگاه میگیرند ، و مبلغی از این بودجه را به صورت ماهیانه به دانشجویانشان پرداخت میکنند و دانشجو هم در مقابل دریافت این مبلغ متعهد میشود کارهایی را برای استاد راهنما انجام دهد. برای مثال دانشجو در قبال دریافت این هزینه میتواند به عنوان دستیار استاد در تدریس ( Lecturer Assistance ) و یا دستیار استاد در یک پروژه تحقیقاتی ( Research Assistance ) فعالیت کند .

سوال : چه زمانی برای این نوع بورسیه میتوانید به استاد راهنما درخواست بدهید ؟

جواب :ابتدا باید پذیرش خود را در مقطع دکترا بگیرید، و به مالزی بیائید و بعد از ثبت نام نهایی و اتمام ترم اول در صورتی که شرایط این نوع بورسیه را دارید در قالب یک نامه به استاد راهنما درخواست بدهید .

به این نوع بورسیه معمولا Fund  و یا Grant  میگویند و گرفتن این نوع بورسیه تحصیلی در دانشگاه های مالزی تقریبا شانسی میباشد و اول بستگی به این دارد که استاد راهنمای شما بودجه ای دارد یا نه و دوم به شرایط شما و توانایی های علمی شما دارد که استاد در ترم اول از شما میبیند .

نتیجه گیری کلی در مورد بورسیه تحصیلی در مالزی :

بر اساس اطلاعات بالا ، گرفتن بورسیه تحصیلی در دانشگاه های مالزی ، گرفتن کمک هزینه تحصیلی در دانشگاه های مالزی ، گرفتن تخفیف شهریه در دانشگاه های مالزی کاملا شانسی میباشد و بهتر است به این موضوع فکر نکنید و برای کلیه هزینه های تحصیلی و زندگی خود قبل از ورود به مالزی کاملا برنامه ریزی کنید و در صورتی که میتوانید هزینه های تحصیل و زندگی در مالزی را تامین کنید به مالزی بیائید.

 

تماس با ما برای مشاوره و ثبت نام : برای مشاوره و تماس با ما  به صفحه تماس با ما در این لینک مراجعه کنید و فرم مشاوره را تکمیل کنید مشاورین ما در کوتاهترین زمان ممکن ( حداکثر ۲۴ ساعت ) پاسخ و راهنمایی های لازم را برای شما ارسال میکنند 

کانال تلگرام ما کلیک کنید و عضو شوید : https://t.me/MNeducationGroup

صفحه ما در اینستاگرام کلیک کنید و فالو کنید : https://www.instagram.com/mngroupmalaysia/

 

تاریخ : 12 - اسفند - 1396
نویسنده : مدیر سایت

مفید بود

نظرات

تعداد نظرات : 0

نظرات بسته شده است.